رفتن به مطلب
  • 0

حفظ شعر با انکی

ozvanki
 اشتراک گذاری

سوال

سلام .

برای حفظ شعر با انکی چه راه هایی رو پیشنهاد میکنید ؟

حفظ تک بیت ها خیلی سخت نیست . مثلا میشه از cloze استفاده کرد  یا روی کارت مصرع اول باشد و پشت کارت مصرع دوم باشد 

اما مسئله ای که خیلی مهم است ارتباط ابیات است .

چطور میشه بیت 1 رو با بیت 2 و بیت 2 رو با 3  (همین طور ادامه داشته باشد ..)  پیوند داد ؟   

تا بتوان شعر های بلند رو حفظ کرد .

کلا هر ایده یا راهکاری داشته باشید سپاسگزار خواهم بود اگر پاسخ دهید. 

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

8 پاسخ به این سوال تاکنون داده شده است

ارسال های توصیه شده

• 0

سلام. بارها به این موضوع فکر کردم و تاپیکی هم در رابطه با آن ایجاد کردم اما متأسفانه راه حل خوبی نرسیدم. ولی ایده‌ای دارم و دوست دارم نظر شما را هم بدانم(همچنین نظر دوستان).

تا جایی که من بررسی کردم راه حل حفظ شعر به جز تکرار چیزی نیست. برای اشعار دوبیتی و رباعی‌ها از کلوز استفاده کنیم. یعنی هر دو بیت را بنویسیم و فقط یکی از مصراع‌ها جای خالی باشد. همین را میتونیم به غزل هم تعمیم بدیم چرا که غزل هم فکر کنم حدود ۱۴ بیت دارد. به این صورت که در روی کارت تمام غزل را به طور کامل بنویسیم و سپس هر مصراع یا بیت آن را کلوز کنیم. اینطوری هر بار که بخواهیم مصراع جای خالی را جواب دهیم کل شعر را یکبار تکرار می کنیم.

یک پیشنهاد دیگه هم استفاده از همین کلوز و سه بیت سه بیت است که از شعر جدا کنیم. طوری که بیت اول کارت بعد با بیت آخر کارت قبلی مشترک باشد. اینطوری میشه ارتباط بین بیت‌ها را تا حدودی به خاطر سپرد.

یکی دیگه اینکه سؤال را بدون اینکه کلوز باشد به این صورت مطرح کنید: یک بیت را سؤال بدید و شما باید بیت بعدی آن را جواب بدید.

تاپیک خوبی ایجاد کردید، ممنونم. چون خودم هم خیلی دوست دارم با انکی شعر حفظ کنم. ایشاالله که دوستان نیز همکاری می کنند تا برای حفظ شعر به ایده‌ی خوبی برسیم:NewPack_give_rose:

لینک ارسال

• 0

سلام .ایتدا بابت پاسخگویی تشکر میکنم .

راستش بنده خیلی فکرم رو مشغول کرده این مسأله

و راه حل های مشابه شما ب ذهنم رسیده .

در مورد دو بیتی و رباعی درست است . میشود از همون تکنیک بهره برد اما در مورد شعر های با طول ابیات بیشتر کمی مشکل به نظر می‌رسد .

یک دلیلش اینه که در طول حفظ ، حافظه تصویری ایجاد می‌شود و بیت اخر که در دو کارت باشد نوعی تداخل خواهد بود و ممکن است به پروسه حفظ اسیب برساند .

البته صرفا نطر بنده ست ممکنه اشتباه باشه باید ادم یک مدت تست کند تا نتیجه را ببیند و بعد حرفی بزند ولی من با توجه به تجارب حفظم ( غیر از انکی ) این مطلب رو نوشتم .

....

یک نکته ای که مهم است و در مورد رباعی ها اگر میخواهید حفظ کنید ، بهتر است مد نظر داشته باشید این است که ترجیحا صوت گویای اون شعر رو ضمیمه متن کنید ( مثلا در پشت کارت ) چون در روند حفظ تاثیر بسزایی دارد و باحالتی که متن خالی شعر باشد تفاوت بسیاری دارد ..

والسلام .

باز هم فکر هایمان را روی هم بگذاریم شاید ایده جدیدی به ذهنمان برسد .

با سپاس .

بدرود.

لینک ارسال

• 0

من فکر میکنم بهترین گزینه نوع cloze overlapper باشه. یعنی ترتیبی بدیم که هر مصرع به دنبال مصرع قبل و هر بیب به دنبال بیت قبل نمایان بشه. خودم میخوام اینکار رو شروع کنم. اگر پایه هستید بگید که تقسیم کار کنیم

لینک ارسال

• 0
در ۱۳۹۷/۷/۲۵ در 15:09، ozvanki گفته است:

سلام .

برای حفظ شعر با انکی چه راه هایی رو پیشنهاد میکنید ؟

حفظ تک بیت ها خیلی سخت نیست . مثلا میشه از cloze استفاده کرد  یا روی کارت مصرع اول باشد و پشت کارت مصرع دوم باشد 

اما مسئله ای که خیلی مهم است ارتباط ابیات است .

چطور میشه بیت 1 رو با بیت 2 و بیت 2 رو با 3  (همین طور ادامه داشته باشد ..)  پیوند داد ؟   

تا بتوان شعر های بلند رو حفظ کرد .

کلا هر ایده یا راهکاری داشته باشید سپاسگزار خواهم بود اگر پاسخ دهید. 

سلام

برای شعر به عنوان مثال غزلیات حافظ می توان از تکنیک زیر بهره برد:

1 - لغات سخت و معانی آن ها - که شامل لغات سخت فارسی و لغات عربی می شود.

2- کل دسته به عنوان کلوز ثبت بشود. 

3- مصرع اول روی کارت و مصرع دوم هر بیت غزل در پشت کارت آورده شود

مثال» روی کارت زاهدِ خلوت نشین دوش به میخانه شد ------- پشت کارت: از سرِ پیمان بِرَفت با سرِ پیمانه شد

4- برای حفظ یکپارچگی غزل ، مصرع بیت اول در روی کارت و مصرع دوم آخرین بیت در پشت کارت آورده شود. که اول و پایان غزل با هم یادآوری شود

مثال: روی کارت: زاهدِ خلوت نشین دوش به میخانه شد --------- پشت کارت: دل بَرِ دلدار رفت جان بَرِ جانانه شد

5- برای اینکه حفظ بیت های هر غزل با هم باشد . حتما کارت های هر غزل در زیر دسته جداگانه ثبت شود. 

مثال: زیر دسته : غزل 170

6- هر مصرع معمولا بین 5 الی 8 کلمه دارد. هر سه بیت را با هم در یک کارت می آوریم. با این ویژگی که یک بیت به عنوان زنجیره یاداوری همیشه مشترک خواهدبود. یعنی در کارت 1 بیت 1و2و3  را می آوریم و در کارت بعدی بیت های 3و4و5 را می آوریم .نکته : در روی کارت فقط مصرع اول هر بیت و آن هم فقط 3 کلمه اول آن

مثال   روی کارت1 : 3 کلمه مصرع اول بیت اول-----  3 کلمه مصرع اول بیت دوم ----- 3 کلمه مصرع اول بیت سوم -----

و در پشت کارت : تمام بیت اول ------ تمام بیت دوم------ تمام بیت سوم

روی کارت 2: 3 کلمه مصرع اول بیت سوم-----  3 کلمه مصرع اول بیت چهارم----- 3 کلمه مصرع اول بیت پنجم-----

.درپشت کارت تمام بیت های سوم و چهارم  و پنجم و الی آخر . نکته : همیشه یک بیت را به عنوان زنجیره مشترک تکرار کنید تا اتصال بیت حفظیات برقرار باشد. در این مثال بیت سوم حلقه مشترک بین بیت های قبلی و بعدی خودش است.

7- پس از آن ، هر 6 بیت را به این صورت با هم می آوریم . بیت های 1 تا 6 با هم . بیت های 4تا 9 با هم . بیت های 6 تا 12 با هم . بیت های 9 تا 15 با هم

مانند مرحله 6 اما بصورت شیش تا شیش تا بیت ها را در کارت لحاظ می کنیم . بیت 1 تا 6 در کارت اول . بیت 4 تا 9 در کارت دوم . بیت 9 تا 15 در کارت سوم . و الی آخر

8 - برای حفظ اول مصرع ها به صورت متوالی این کار را می کنیم:  اول مصرع ها در روی کارت و اخر مصرع ها در پشت کارت. به صورت 3 بیت باهم. و در کارت های بعدی بصورت 6 تایی باهم در یک کارت. مانند مراحل قبل.

مثال: روی کارت1:  زاهدِ خلوت نشین _______ صوفیِ مجلس که دی ________شاهدِ عهدِ شباب

پشت کارت .1: _____دوش به میخانه شد_______ جام و قدح می‌شکست ________آمده بودش به خواب

9- مراحل قبلی تکرار می شوند و فقط محتوای کارت ها با هم متفاوت است. یک بار برای بیت ها . یک بار برای توالی حفظ بیت ها با هم . یک بار برای یادآوری اول بیت ها با هم برای اینکه اول هر بیت راحت تر یادآوری شود و تپق نزنیم.

10 - برای یادآوری ترتیب غزل ها در ذهن یعنی اینکه براحتی بدانیم غزل بعدی و غزل قبلی با چه کلماتی شروع می شوند و تپق نزنیم هم به این صورت انجام می دهیم :

مثال: روی کارت 1 : اول مصرع غزل 1 ----- اول مصرع غزل 2 ----- اول مصرع غزل 3

پشت کارت 1: بقیه مصرع آغازین غزل 1 -------بقیه مصرع آغازین غزل 2 -------بقیه مصرع آغازین غزل 3

نکته : در روی کارت اول مصرع آغازین  فقط 3 کلمه اولش باشد

در پشت کارت : ادامه مصرع آغازین باشد ولی کامل نباشد و ضمنا مصرع دوم را اصلا نیاورید 

لینک ارسال

• 0
هم اکنون، Elyas Banadkuki گفته است:

سلام

برای شعر به عنوان مثال غزلیات حافظ می توان از تکنیک زیر بهره برد:

1 - لغات سخت و معانی آن ها - که شامل لغات سخت فارسی و لغات عربی می شود.

2- کل دسته به عنوان کلوز ثبت بشود. 

3- مصرع اول روی کارت و مصرع دوم هر بیت غزل در پشت کارت آورده شود

مثال» روی کارت زاهدِ خلوت نشین دوش به میخانه شد ------- پشت کارت: از سرِ پیمان بِرَفت با سرِ پیمانه شد

4- برای حفظ یکپارچگی غزل ، مصرع بیت اول در روی کارت و مصرع دوم آخرین بیت در پشت کارت آورده شود. که اول و پایان غزل با هم یادآوری شود

مثال: روی کارت: زاهدِ خلوت نشین دوش به میخانه شد --------- پشت کارت: دل بَرِ دلدار رفت جان بَرِ جانانه شد

5- برای اینکه حفظ بیت های هر غزل با هم باشد . حتما کارت های هر غزل در زیر دسته جداگانه ثبت شود. 

مثال: زیر دسته : غزل 170

6- هر مصرع معمولا بین 5 الی 8 کلمه دارد. هر سه بیت را با هم در یک کارت می آوریم. با این ویژگی که یک بیت به عنوان زنجیره یاداوری همیشه مشترک خواهدبود. یعنی در کارت 1 بیت 1و2و3  را می آوریم و در کارت بعدی بیت های 3و4و5 را می آوریم .نکته : در روی کارت فقط مصرع اول هر بیت و آن هم فقط 3 کلمه اول آن

مثال   روی کارت1 : 3 کلمه مصرع اول بیت اول-----  3 کلمه مصرع اول بیت دوم ----- 3 کلمه مصرع اول بیت سوم -----

و در پشت کارت : تمام بیت اول ------ تمام بیت دوم------ تمام بیت سوم

روی کارت 2: 3 کلمه مصرع اول بیت سوم-----  3 کلمه مصرع اول بیت چهارم----- 3 کلمه مصرع اول بیت پنجم-----

.درپشت کارت تمام بیت های سوم و چهارم  و پنجم و الی آخر . نکته : همیشه یک بیت را به عنوان زنجیره مشترک تکرار کنید تا اتصال بیت حفظیات برقرار باشد. در این مثال بیت سوم حلقه مشترک بین بیت های قبلی و بعدی خودش است.

7- پس از آن ، هر 6 بیت را به این صورت با هم می آوریم . بیت های 1 تا 6 با هم . بیت های 4تا 9 با هم . بیت های 6 تا 12 با هم . بیت های 9 تا 15 با هم

مانند مرحله 6 اما بصورت شیش تا شیش تا بیت ها را در کارت لحاظ می کنیم . بیت 1 تا 6 در کارت اول . بیت 4 تا 9 در کارت دوم . بیت 9 تا 15 در کارت سوم . و الی آخر

8 - برای حفظ اول مصرع ها به صورت متوالی این کار را می کنیم:  اول مصرع ها در روی کارت و اخر مصرع ها در پشت کارت. به صورت 3 بیت باهم. و در کارت های بعدی بصورت 6 تایی باهم در یک کارت. مانند مراحل قبل.

مثال: روی کارت1:  زاهدِ خلوت نشین _______ صوفیِ مجلس که دی ________شاهدِ عهدِ شباب

پشت کارت .1: _____دوش به میخانه شد_______ جام و قدح می‌شکست ________آمده بودش به خواب

9- مراحل قبلی تکرار می شوند و فقط محتوای کارت ها با هم متفاوت است. یک بار برای بیت ها . یک بار برای توالی حفظ بیت ها با هم . یک بار برای یادآوری اول بیت ها با هم برای اینکه اول هر بیت راحت تر یادآوری شود و تپق نزنیم.

10 - برای یادآوری ترتیب غزل ها در ذهن یعنی اینکه براحتی بدانیم غزل بعدی و غزل قبلی با چه کلماتی شروع می شوند و تپق نزنیم هم به این صورت انجام می دهیم :

مثال: روی کارت 1 : اول مصرع غزل 1 ----- اول مصرع غزل 2 ----- اول مصرع غزل 3

پشت کارت 1: بقیه مصرع آغازین غزل 1 -------بقیه مصرع آغازین غزل 2 -------بقیه مصرع آغازین غزل 3

نکته : در روی کارت اول مصرع آغازین  فقط 3 کلمه اولش باشد

در پشت کارت : ادامه مصرع آغازین باشد ولی کامل نباشد و ضمنا مصرع دوم را اصلا نیاورید 

11- یک فیلد اضافه درست کنید و شماره غزل در آن درج شود و در نمایش پشت کارت بصورت کوچک نمایش داده شود برای راهنمایی که آن مصرع و لغت در کدام غزل در حال یادگیری و یا تمرین حفظ است.

لینک ارسال

• 0

یک افزونه پیدا کردم که کارش همینه 

عالیه 

LPCG (Lyrics/Poetry Cloze Generator)

اینم لینکش

https://ankiweb.net/shared/info/2084557901

لینک ارسال

• 0
40 دقیقه قبل، ozvanki گفته است:

یک افزونه پیدا کردم که کارش همینه 

عالیه 

LPCG (Lyrics/Poetry Cloze Generator)

اینم لینکش

https://ankiweb.net/shared/info/2084557901

بی نظیره . آیا راهی برای تولید 1000 عدد کارت با این افزونه هست؟ که نیاز به وارد کردن دستی نباشه؟

ممنون

لینک ارسال

• 0

چند بیت نشون داده بشه و چند بیت رو بپرسه ازت

تنظیمات داره

و ب تعداد اون میشه اتوماتیک فلش کارت تولید کرد .

برای تعداد زیاد تست نکردم ، ولی گمونم کمک زیادی بهت بکنه

اگه هم این تعداد رو ساپورت نکرد می تونی تقسیم بندی کنی. 😊

لینک ارسال

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
پاسخ به این سوال ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • اضافه کردن...